Kabe’ye neden kapı yapılmamış?

Soru Detayı

 "Kureyş, Kâbeʼnin binasını yaparken eksik bırakmıştı. Ben o binaya bir de arka kapı yapardım."
- Bu hadis nasıl izah edilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisin manası açıktır.

Kaynakların bildirdiğine göre, bir zamanlar seller, hortumlar (ve başka sebeplerle de olabilir) Kâbe binası yıkılmıştır. Kureyş bunu yeniden yapmış, fakat eski hâlinden daha noksan yapmıştır. Asıl binada biri şarkî bir garbî olmak üzere iki kapısı vardı. Bir rivayete göre, Kâbe'nin binasında haram parayı, malzemeyi kullanmak istemeyen Kureyşliler, helal para bulamadığı için o kapıyı yapmaktan vazgeçmiştir.

Hz. Aişe’nin bildirdiğine göre, Peygamber Efendimiz (asm) bir gün kendisine şöyle demiştir:

“Ey Aişe! Eğer kavmin cahiliye döneminden yeni çıkmış olmasalardı, Beyt'in (Kâbe'nin) yıkılmasını emrederdim, sonra da ondan ayrılan (Kureyş tarafından çıkarılan) parçalarını tekrar ona dahil eder ve onları ilgili yerlere yapıştırırdım. Ve ona biri şarki kapı bir de garbi kapı olarak iki kapı yapardım, onun İbrahim’in yaptığı temellere kadar inerdim.” (Buhari, h. no: 1586)

İbn Zübeyr bu hadise dayanarak Kâbe'yi yıkıp yeniden yapmıştır.