Kabe’de duran askerler kimdir, neyin nesidir?

Soru Detayı

- Herkes namaz kılarken onlarda ayakkabılarıyla geziyor ve namaz kılmıyor ve namazın önünde duruyor. Bu uygun bir davranış mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bilebildiğimiz kadarıyla oradaki askerler Müslümandır. Namaz kılan Müslümanları -hırsız ve benzeri kötü kimselerin şerrinden- korumak için orada duruyorlar. Herhalde namazlarını daha sonra kılarlar.

- Dünyanın her tarafından gelen milyonlarca insanların arasına karışan kötü niyetli kimselerin var olduğu bilinmektedir. Bazı kötü olayların olması da bunun göstergesidir. Demek ki Suut hükümeti -alimlerden de fetva alarak- bu tedbiri öngörmüştür.

- Bu askerlerin, namaz kılanların secde ettiği yerlerde gezmemeleri gerekir. Fakat secdenin yapıldığı biraz ötesinde durmanın, fıkıh bakımından bir sakıncası yoktur.