İslamiyet kadınları eve mi hapseder?

Soru Detayı

- İslamiyet kadınların dışarı çıkmasına karşı mı? Ya da bunu sınırlandırıyor mu?
- Kadınlar sokağa çıkarken kocalarına haber mi vermeli?
- Eğer öyleyse kocaları onlara iş dışında dışarı çıkarken haber vermeli mi? Bu tür şeyler hep kadının üstüne mi?
- Açıklarsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam, kadını eve hapsetmez. Kadın makul ve meşru ihtiyaçları için daima evden dışarı çıkabilir.

Eşlerden biri evden çıkıp bir yere gidecekse, bunu diğerinin bilmesi bir ihtiyaçtır ve bu yüzden gereklidir.

Kadın geçim için çalışmaya mecbur değildir. Geçim ihtiyacı dışında çalışmak isterse bunu eşi ile konuşup anlaşması elbette mutlu bir aile birliğinin şartıdır.

Makul ve meşru bir alanda çalışmak isteyen kadını kocası engellerse durum aile meclisine götürülür; çözüm olmaz kadın da ısrar ederse ve başka bir çözüm de bulunamazsa boşanma devreye girebilir.