İslami evlilik siteleri caiz midir?

Soru Detayı

Günümüzde İslami evlilik siteleri aracılığıyla insanlar görüşüp arkadaş olup evlenebiliyorlar. Peki dinimizce böyle sitelere üye olmak ve burada arkadaşlık ortamı kurmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günümüz şartlarında insanların kendilerine uygun eş bulup evlenmeleri oldukça güç hale gelmiştir. Eskiden dar bölgelerde insanlar birbirini sıkça görüyorlar, çeşitli sebeplerle bir araya geliyorlar, tanıma ve tanışma imkanına sahip oluyorlardı. Şimdilerde bir apartmanda oturan insanlar bile birbirini tanıyamaz hale geldiler.

Bu yüzden insanlar dar çerçevede (okul, iş yeri, apartman, seyahat…) gördükleri, yeteri kadar tanıyamadıkları, ilk bakışta vuruldukları… kimselerle evleniyorlar, uzaklarda en uygunu var iken yakınlardaki uygun olmayan ile evlenmek durumunda kalıyorlar.

Keşke ciddi, amaca uygun, ticari gayesi olmayan kurumlar ve kuruluşlar olsa da uygun çiftlerin birbirini bulup evlenmelerine aracılık etseler ne iyi olur. Mesela faaliyetini yıllarca önce Konya’da başlatan ve başarı ile devam eden Mehir Vakfı güzel bir örnektir.

Siteler hakkında genel bir değerlendirme yapamam. Her bir siteyi tanımam ve ona göre hüküm vermem gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun