Evliliğe giden yol Hristiyanlığa göre daha mı uzun?

Soru Detayı

- Geçerli bir evlilik için atılacak adımlar nelerdir?
- Din değiştirmeyi planlıyorum ve İslam dünyası hakkında daha çok şey öğreniyorum. Görünüşe göre evliliğe giden yol, örneğin Hıristiyanlıkla karşılaştırıldığında daha uzun.
- Sorum şu ki, bu yolu oluşturan tüm adımlar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinde bağlayıcı kurallar vardır, bir de Müslümanların dinlerini yaşarken dine aykırı olmayan ama herkesi bağlamayan uygulama örf ve âdetleri vardır. Bağlayıcı din kuralları bakımından “Evliliğe giden yol, Hristiyanlıkla karşılaştırıldığında daha uzun” değildir.

Evlenmelerinde dince sakınca bulunmayan bir kız veya kadınla bir erkek veya bunların velileri yahut da vekilleri bir araya gelir, uygun şahitler huzurunda irade beyanında bulunur “… ile evlendim, evlenmeyi kabul ettim…” derlerse nikâh akdi kurulmuş, yani evlenme gerçekleşmiş olur.

Bu kadar kolay ve basittir.

Nikâh akdi öncesinde tarafların birbirini görmesi, tanıması, söz, nişan, düğün, zinet ve eşya alımına dair âdet ve uygulamalar… bağlayıcı din kuralları değildir, örf ve âdettir, farklı alt kültürlere göre de değişir.