İslam, neden herkesin gerçekleştiremeyeceği bir ibadeti (haccı) şart koşmuş?

Soru Detayı

- Haccın şartlarını taşıyan herkese hac farz ise daha da ötesi islamın beş şartından biri olarak görülen bir farz ise neden herkes bu şartı yerine getiremiyor?
- Suudi hükümetinin farz ibadete kota uygulaması caiz mi?
- İslam tüm dünyaya gönderildiyse bugün İslam alemini geç, Arap coğrafyasını zor taşıyan Mekke'de tüm insanlık nasıl ibadet edebilecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Haccın şartlarını taşıyan herkesin bu görevi yerine getirmesi gerekir. İslam’ın hükmü budur. Başka dini görevler gibi hac görevini ihmal edenleri elbette bir hesap günü beklemektedir.

- Eskiden hacca gidenlerin sayısı az olduğu için kotaya gerek olmadan isteyen gidebilirdi. Fakat bugün bu sayının çoğalması, hac ibadetinin yerine getirilmesinin önünde önemli bir zorluk ve meşakkat getirmiştir.

Haccın farz olmasının en büyük şartı “istitaat”tır. Yani, her yönden hac yapacak güce sahip olmaktır:

“Ona (Kâbe'ye) bir yol bulabilenlerin (gücü yetenlerin) Beyti hac (ve ziyaret) etmesi Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır." (Âl-i İmrân, 3/97)

Eğer, bugün kota kaldırılıp hac tamamen serbest bırakıldığı takdirde, bu “istitaat” denilen şart ortadan kalkıyorsa, buna kota getirmek zorunlu olur. Bu da İslam’daki “zaruretler” kısmına girer. Şüphesiz bunun “zaruret” derecesinde bir sıkıntı meydana getirip getirmediğini tespit etmek, bu işle uğraşanların görevidir.

- Allah, ileride insanların çoğalacağını bildiği halde bu hac ibadetini farz kılmıştır. Bu da imkânlar dahilinde yapılır. İslam’da “teklif-i ma la yutak”(insanın gücünü aşan bir sorumluluk) yoktur. (Bakara, 2/285)

Bugün Allah’a hamdolsun, “KOTA”lı da olsa bu ibadet yerine getirilmektedir. Bu imkânı bulamayanlara mealini verdiğimiz ayetin hükmüne göre bir sorumluluk yoktur.

O halde telaş etmeye de gerek yoktur...

Haccın farz olmasının ve yerine getirilmesinin şartları için tıklayınız:

HAC