İş vermezse Allah, geçim olmuyor, sorumluluğu kim alacak?

Soru Detayı

- İş vermezse Allah, geçim olmuyor, geçim olmayınca kötülüklere bulaşıyor insan, sorumluluğu kim alacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam öğretisinin ortaya koyduğu “Allah’ın kanunu” şöyledir:

Kişi, sorumluluk çağına gelince geçimini sağlayacak ve bunun da ötesinde ümmetin ihtiyaçlarını karşılayacak faaliyetlerde bulunacaktır, tabii bunu yapabilmek için gerekli donanımı da eğitim ve öğretim ile elde edecektir.

Kişinin bir kusuru, eksiği bulunmadığı hâlde geçimini sağlayacak iş bulamıyorsa akrabası, yakınlık sırasına göre onun geçimini sağlamakla yükümlüdür.

Bunlar da yoksa veya vazifelerini yapmıyorlarsa, sıra hayır kurumlarına ve devlete gelir.

Bu İslâmî kanuna göre İslam toplumu içinde hiçbir kişi, aç ve açık, temel ihtiyaçlarından mahrum kalmaz ki, yoksulluk yüzünden kötülüğe bulaşsın!

Bu durumda, yoksulluk yüzünden kötülüğe bulaşmanın iki sebebi oluyor:

1. Yoksulluk çeken insanın imanı, eğitimi, dolayısıyla iradesi, sabrederek çok önemli manevi sonuçlar elde etmesine yetmiyor.

2. Bu durumda olan insanları nefis mücadelesi ile baş başa bırakan, vazifelerini yapmayan Müslümanlar da sonuçtan sorumlu oluyorlar.