İntihar'ın caiz olduğu durumlar var mıdır?

Soru Detayı

- İslam dininde intiharın kesin bir şekilde yasaklanmış olduğu bilinen bir gerçektir. Örneğin, öldürüleceğinden emin olan ve yapılan işkencenin sebebinin, kendisine eziyet vermek ve Müslümanları kızdırmak olduğunu bilen kişinin intihar etmesi haramdır.

- Ancak kişinin, savaşçıların yerleri, sırları, isimleri, stratejileri, silahları ve depoları gibi düşman tarafından bilinmesi halinde, İslam ordusunun veya Müslüman fertlerin ya da Müslümanların kadın ve çocuklarının zararına olacak bilgileri vermesi için işkenceye maruz kalması, intiharı geçerli kılan sebeplerden sayılabilir mi?

- İşkenceye sabredemeyeceğini, dolayısıyla da sırları düşmana vermek zorunda kalacağını ya da düşmanın kendisine uygulayacağı etkili bir ilaç ile konuşturulabileceğini anlayan kişi için intihar etmek caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret umumi ve kesin olduğunda, geçici (o zarurete bağlı) olarak haramlar caiz olur, yasaklar kalkar.

Eskiden şöyle bir örnek verilmiştir:

Düşman, Müslüman esirleri siper ederek Müslümanların sığındığı ve savunduğu kalenin kapısına veya zayıf noktasına doğru ilerlemeye başlarsa, kaleden onlara -Müslüman esirlere de isabet edeceği belli olduğu halde- top, gülle, ok, kurşun,.. atılması caiz olur; çünkü burada tehlikeye düşen maddi ve manevi değerler (kale, mal, can, namus) umumidir (kalede bulunan herkese yöneliktir) ve tehlike/zarar kesindir. Müslümanlardan ölenler şehit olur. (bk. el-Mavsıli, el-İhtiyar 4/119; Ömer Nasuhi, Hukuk-i İslamiye, 3/367)

Soruda anlatılan durum (intihar etmediği takdirde Müslümanların o bölgede, şehirde, cephede,.. bulunanlarının tamamına yönelik kesin bir tehlikenin bulunması hali) intiharı zaruri kılmaktadır.