"İnsanlar içerisinde, kadın üzerinde en fazla hak sahibi kocasıdır, erkek üzerinde en fazla hak sahibi ise annesidir." hadisinin kaynağı ve sıhhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe'den rivayetle, Hz. Aişe: "Ya Rasullalah insanlar içerisinde kadın üzerinden en fazla hak sahibi kimdir?"

Peygamberimiz buyur du ki: "Kadın üzerinde en fazla hak sahibi kocasıdır."

Hz. Aişe: "İnsanlar içerisinde erkek üzerinde en fazla hak sahibi kimdir?"

Peygamberimiz buyurdu ki: "Erkek üzerinde en fazla hak sahibi annesidir." (Hakim, El Müstedrek, Kitabu El Birri ves Sıle, c. 4, s. 167, Hadis no: 5/7244)

Bu hadis Müstedrek ve Bezzar'da iki farklı senetle gelmiştir. El Münziri "Fit Terğib"de Bezzar'daki isnadının hasen olduğunu bildirmiştir. (Bezzar, Fit Terğib, Darul Fikr, Beyrut - 1988 c. 3, s. 53)