İnsanlar dine niye bu kadar lakayt?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanların dine ve Allah’ın emirlerine karşı lakayt kalmaları, yeterince ve doğru bir şekilde Allah’a ve diğer iman esaslarına iman etmemeleri sebebiyledir.

Kuru kuru ve altı boş bir “İman ediyorum!” sözü, birçok tefekkürsüz günümüz insanını, onlar şeytanın aldatması ile kendilerini cennetlik görseler de ebedi helake sürükleyebilmektedir.

Ne yazık ki toplum ve ailelerin bu konularda doğru ve yeterli bilgiye sahip olup çocuklarını yönlendirememeleri, gençlerin ve hatta yetişkinlerin cazip gibi görünen, ama aldatıcı dünya hayatına meyletmelerini ve gaflet içinde tefekkürsüzleşerek, tanımadıkları şeytan ve nefislerinin -hiç farkında olmadan- oyuncağı olduklarını üzülerek müşahede etmekteyiz.

Tefekkür olmayıp, nefis ve şeytana da tabi olunca, şair Nâbî’nin de dediği gibi;

"Halvâ-yı fenâ zehr ile âlûdedir ammâ,
Çekmek eli güç, gizlice lezzet var içinde."

Yani, geçici dünya hayatındaki lezzetlerin zehirli olduğunu herkes bilir, ama şekerle kaplanmış zehir olduğundan eli çekmek kolay değildir.

Demek ki, nefsini Kur'an ve sünnet ile terbiye etmeyen, şeytana da böylece bilmeden teslim olmuş kişi, -velev ki mümin olsa-, geçici dünya hayatındaki lezzetlerin zehirli olduğunu bilir, ama şekerle kaplanmış olduklarından bunlardan el çekemez.

Oysa dünya hayatının aldatıcı olduğunu ve buna aldanılmaması gerektiğini, yaratılmış olan her şeyin bizim için en birinci vazifesinin Allah’ı tanımamıza ve dolayısıyla O’na layıkıyla kulluk yapmamıza vesile olduğundan, bir an olsun gaflet etmememiz gerektiğini Kur'an birçok ayetinde bize ders vermektedir.

Lakaytlığın üstesinden gelmek için de imandan sonra olmazsa olmaz ilk iş beş vakit farz namazı eksiksiz ve vaktinde ifa etmektir.

İhlasla bu yapıldıktan sonra gerisi âdeta çorap söküğü gibi gelecektir. Namaz eksik olursa, ne söyleseniz ne yapsanız fayda etmeyebilir.

Onun için Kur'an ve hadisler baştan aşağı namazı “Olmazsa olmaz!” olarak emretmektedir.

Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) “Namaz dinin direğidir, kim onu terkederse dinini yıkmıştır!” (Acluni, Keşfu'l-Hafa, II/31) buyurmuştur.

Mübarek ruhlarını sahibine teslim ederken de son sözleri “Namaz, namaz, namaz…” olmuştur.