İnfak ve yardımlaşmada sınır var mıdır?

Tarih: 29.05.2020 - 10:56 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Yardımlaşmak” kelimesi, müsbet manalar çağrıştırır. Öyle ki “Yardımlaşmak iyi midir, yoksa kötü mü?” diye sorulsa, insanlar genelde “iyidir” diye cevap verirler. Ama şu ayete baktığımızda, durumun farklı olduğunu görürüz:

"İyilik ve takvada yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın." (Mâide, 5/2)

Bu durumda, yardımlaşmanın hangi meselede olduğu öne çıkar. Mesela, hırsızlıkta ve cinayette yardımlaşmak, organize birer suçtur. Fakire, muhtaca yardım etmek ise, çok önemli bir erdemdir.

İnfak, elinde bulunan maddi imkânlardan başkalarını da faydalandırmaktır. Başkalarına hiç vermemek cimrilik, kendisi muhtaç hâle gelecek şekilde vermek ise savurganlıktır. Kur’an, bu meselede şöyle der:

“Elini boynuna asıp bağlama (cimri olma), hem de onu büsbütün açıp saçma (israf etme); aksi halde kınanmış olursun ve eli boş açıkta kalırsın.” (İsra, 17/29)

“Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.'' (Furkan, 25/67)

Öyle görülüyor ki, cömertlik artı bir meziyet olmakla birlikte, dozajına riayet edilmezse insanı sıkıntıya sokabilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun