İnanmayanlara saygı duymanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Çok sevdiğim kardeş gibi gördüğüm arkadaşım ateist, Ben kendisinin inanmama hakkına saygı duyuyorum o da benim dinime ve inançlarıma saygı duyuyor. İnançlı olmasa da inançlı kimselere karşı saygılı. Kendisiyle siyaset, sanat, bilim, spor tartışıyoruz birlikte gezip sinemaya vb. gidiyoruz.
- Bunun dini hükmü nedir?
- Ben bu arkadaşımı gerçekten sevdiğimden kaybetmek istemiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Güzel hasletler, huylar, erdemler mümin veya kafir kimde olursa olsun güzeldir, sevilir, teşvik edilir ve sahibi bu bakımdan takdir edilir.

Başta Allah’ı inkar ve şirk olmak üzere insanı dinden çıkaran söz ve fiiller ile işlenen günahlara saygı duyulmaz, bunlara karşı durulur, ıslahı için gayret gösterilir.

Bir kimsenin inanma, inkar, günah veya sevap işleme hürriyetine saygı gösterilmesi (bu hakkın tanınması) başkadır, bu hak ve hürriyeti kötüye kullananların ortaya koyduğu meşru olmayan davranışlara saygı duymak başkadır; birincisi meşrudur, dinde vardır, ikincisi ise meşru değildir.

Bir canı kurtaran kimse ile haksız olarak bir cana kıyan kimse aynı saygıyı görürse dünyada ne din kalır, ne düzen ve ne de huzur.