İman üzere ölmemiz için önerilen bir dua var mıdır?

Soru Detayı

- Birbirinden bağımsız birkaç sorum olacaktı.
1) Peygamberimiz (s.a.v.) sadece vahiy ile mi bir şeyi haram kılma yetkisine sahiptir? Yoksa içtihat ederek de bir şeyi haram kılabilir mi?
2) Ruh'un ebedi hayat sahibi olduğunu okudum. O zaman ruh fani değildir diyebilir miyiz? Beka Allah'ın zati bir sıfatı olmasına rağmen başka mahlukatlar nasıl ebedi olabilir? Allah'ın (c.c) zati sıfatları sadece Allah’ta olmaz mı?
3) İnen ilk ayetler Alak suresinden midir? Yoksa bu hususta ihtilaf var mıdır? İlk inen ayetin ne olduğu tam olarak bilinmiyor diye bir şey işittim, bu doğru mu?
4) İman üzere ölebilmemiz için peygamberimizin (s.a.v.) veya evliyadan bir zatın okumamızı tavsiye ettiği bir dua var mıdır? Evliyadan bir zatın İman üzere ölebilmemiz için tavsiye ettiği bir dua olduğunu işittim. Böyle bir dua biliyorsanız paylaşır mısınız?
5) Ne yazık ki günümüzde çok sayıda bidat bulunmaktadır. Bu zamanda dalalete düşmeyerek Ehli sünnet çerçevesinde kalabilmemiz için, Ehli sünnet itikadını doğru öğrenebilmemiz için önerdiğiniz bir kitap var mıdır? (İtikaten Maturidi, amelen Hanefiyim, İlmihal okudum. Onun dışında önerirseniz mutlu olurum)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Peygamberimiz (s.a.v.) sadece vahiy ile mi bir şeyi haram kılma yetkisine sahiptir? Yoksa içtihat ederek de bir şeyi haram kılabilir mi?

Cevap 1:

Peygamberimiz (asm) içtihad ederek de bir şeyi haram kılabilir.

 Bu konuda bize ışık tutan iki ayetin meali şöyledir:

“Onlar ki, ellerindeki Tevrat ve İncil’de yazılı bulunan o elçiye, o ümmi peygambere uyarlar. O ki kendilerine iyiliği emreder, onları kötülükten men eder; onlara temiz ve hoş şeyleri helal, pis ve çirkin şeyleri haram kılar…” (Araf, 7/157)

“Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve âhiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resulünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini din edinmeyenlerle, ezilip büzülüp kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın.” (Tevbe, 9/29)

Bu ayetlerde Peygamberimiz (asm)'in haram kılma yetkisi açıkça görülmektedir.

İkinci ayette "Allah’ın haram kıldığı..." denildikten sonra, Resulünün haram kıldığı da ayrıca belirtilmiştir. Bu nedenle her ikisini de sadece Allah’ın haram kıldığı ayetler olarak sınırlamak yanlış olur. Allah’ın haram kılması ayetlerle olduğuna göre, Resulünün haram kılması bundan ayrı olmalıdır. Ancak Resulünün haram kılması da Allah’ın izni iledir.

Konumuzla ilgili bir hadis-i şerifin manası şöyledir:

"Bana, Kur'an-ı Kerim ve onun bir misli (hüccet olmada eş değer bir benzeri) daha verilmiştir. Karnı tok vaziyette koltuğunda oturarak, 'Sadece şu Kur'an'a sarılınız; içinde helal olarak gördüğünüz şeyleri helal sayın, haram olarak gördüğünüzü de haram kabul edin.' diyecek bazı kimselerin gelmesi yakınlaşmıştır. Şüphesiz Allah Resulünün haram kıldığı şey, Allah’ın haram kılması demektir." (Müsned, 4/130-133, Tirmizi, İlm, 2660 nolu hadis.)

Bu konuda Bediüzzaman Hazretlerinin şu ifadeleri de bize ışık tutmaktadır:

“Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm hem beşerdir, beşeriyet itibariyle beşer gibi muamele eder; hem Resuldür, risalet itibariyle Cenab-ı Hakk'ın tercümanıdır, elçisidir. Risaleti, vahye istinad eder. Vahiy iki kısımdır:

"Biri: Vahy-i sarihîdir ki, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm onda sırf bir tercümandır, mübelliğidir, müdahalesi yoktur. Kur'an ve bazı ehadîs-i kudsiye gibi..."

"İkinci Kısım: Vahy-i zımnîdir. Şu kısmın mücmel ve hülâsası, vahye ve ilhama istinad eder; fakat tafsilâtı ve tasviratı, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâma aittir. O vahiyden gelen mücmel hâdiseyi tafsil ve tasvirde, Zât-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm bazen yine ilhama ya vahye istinad edip beyan eder veyahut kendi ferasetiyle beyan eder. Ve kendi içtihadıyla yaptığı tafsilât ve tasviratı ya vazife-i risalet noktasında ulvî kuvve-i kudsiye ile beyan eder veyahut örf ve âdet ve efkâr-ı âmme seviyesine göre, beşeriyeti noktasında beyan eder.” (bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup, s. 93)

Soru 2:
Ruh'un ebedi hayat sahibi olduğunu okudum. O zaman ruh fani değildir diye bilir miyiz? Beka Allah'ın Zati bir sıfatı olmasına rağmen başka mahlukatlar nasıl ebedi olabilir? Allah'ın (c.c) zati sıfatları sadece Allah’ta olmaz mı?

Cevap 2:

Allah’ın “vücud, hayat, beka” gibi zati sıfatları -örneğin- insanda da tecelli etmiştir. Allah’ın varlığı gibi, hayatı da baki olması da zatındandır, kendindendir. Ancak insanda var olan bu özellikler, insanın kendinden değil, Allah’ın o güzel isimlerinin tecellisi iledir.

Örneğin, Allah’ın vücudu / varlığı bağımsız olarak hiçbir şeye muhtaç olmadan ezelden beri vardır, ebeden de var olacaktır. İnsanın vücudu ise, Allah’ın icad etmesiyle meydana gelmiştir. Yani, insanın varlığı ancak Allah’ın yaratmasıyla mümkündür ve ahiretin ebedi alemlerinde ebediyen var etmesiyle varlığını devam ettirecektir.

Bunun gibi Allah kendi zatıyla bakidir. İnsan ise Allah’ın ibka etmesiyle yani o varlığı sürekli var etmesiyle ancak beka bulur.

Demek ki Allah’ın sıfatları bağımsız olup hiçbir şeye muhtaç olmadan ezelden beri vardır ve ebeden var olacaktır. Fakat insanın benzer sıfatları ise, ancak Allah’ın yaratmasına bağlı olarak var olabilir.

Görüldüğü gibi, ikisi arasında yerden göğe fark vardır.