İman kıraatleri nedir?

Soru Detayı

- Rüyamda bana Hakiki iman kıraatlerini ezberlemen gerekir denildi; böyle kıraat ya da ayetler var mı varsa hangileridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İman kıraatleri diye bir şey yok.

Kur'an, tümüyle iman edilmesi gereken ilahi bir kitaptır.

Kur'an-ı Kerim, Allah'ın insanlara indirdiği Son Mukaddes Kitap'tır.

Kur'an, son Peygamber Hz. Muhammed (asm) Efendimize, Cebrail (as) vasıtasıyla vahiy yoluyla indirilmiş ve tevatür yoluyla hem yazılarak hem de okunup ezberlenerek günümüze kadar gelmiştir.

Kur'an-ı Kerim ferde ve cemiyete, bütün insan sınıflarına, bütün memleketlerde ve bütün devirlerde insan hayatının bütününe, maddi-manevi bir hidayet rehberidir. Hükümet başkanından, kumandandan sade vatandaşa ve sokaktaki adama kadar herkes, orada kendisiyle alakalı olanı bulur. Dünyevi ve uhrevi huzur ve saadeti için gerekli bilgi ve dersleri ondan alır.