İmamın hutbeye çıkarken üçüncü basamakta durup dua okuması sünnet midir?

Soru Detayı

- Bir televizyon programında bir hocanın, cuma hutbesinde imamın minbere çıkarken 3. basamakta durarak dua etmesinin (sünnet, vacib gibi) bir anlamı olmadığı söyledi.
- Bende biraz araştırdım fakat sebebini bulamadım. Size sormak istedim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sözlükte "yüksek yer" anlamına gelen minber, ıstılahta camilerde imam-hatiplerin cuma ve bayram hutbelerini okudukları, basamakla çıkılan yüksek yerlere denir.

Rivayetlerden anlaşıldığına göre Hz. Peygamber (asm.) önceleri üç basamaklı hurma kütüğü üzerine çıkarak hutbe okumuş. Bu durum ilk üç halife döneminde devam etmiş, daha sonra Muaviye döneminde minberin basamaklarının sayısı artırılmıştır.

Bu açıdan minberin üçüncü basamağında durup dua etmek sünnet olarak algılanmıştır. Ancak asıl sünnet olan ve cuma namazının sihhatinin şartlarından olan, hutbenin imam-hatip tarafından cemaati görebilecek şekilde biraz yüksek bir yerden okunmasıdır.