İlk insanın gelişmesi nasıl olmuştur?

Soru Detayı

- İlk insanların bilimsel açıklamalara ve dinimize göre durumu (gelişmesi) nasıl olmuştur?
- Tarihçilerin açıklamaları tamamen doğru mu?
- Medeniyetler arasındaki fark hesaba nasıl yansıyacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah adaletiyle her kuluna kendi durumuna göre muamele edecektir. Fetret ehlinin ibadet ve dinî hükümlerle mükellef olmadığı muhakkaktır. Ancak Allah'a iman etmekle mükellef olup olmadığı hakkında Ehl-i Sünnetin itikadı birer mezhebi olan Mâturidî ve Eş'arî mezhepleri arasında ihtilaf vardır.

İmanı Maturîdî'ye göre, bu insanlar Cenab-ı Hakk'ın kendilerine verdiği aklı kullanıp, yer, gök ve içindekilere ibret nazarıyla bakıp Allah'ın varlığını idrak etmelidirler.

İmam Eş'arî'ye göre ise, fetret ehli Allah'a inanmakla mükellef değildir. Zira kendilerine bir peygamber gelmemiştir. Cenab-ı Hak,

"... Biz bir peygamber göndermedikçe hiçbir kimseye azap etmiş değiliz." (İsra, 17/15)

buyurmaktadır. Dolayısıyla, bunlara bir peygamber gelmediği için azaba müstahak değillerdir.