İkindiden sonra kerahet vakti hiçbir iş yapılmaz mı?

Soru Detayı

- İkindiden sonra kerahet vakti dar vakit olup, bu zaman diliminde hiçbir iş yapılmaz, deniyor. Doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaptığımız iş günah değilse, ibadetlere engel olmamak şartıyla, her zaman çalışmak mümkündür. Bunun bir sınırı veya yasağı yoktur. Bu nedenle ikindi namazından sonra da çalışmanın hiçbir sakıncası olmaz.

Ancak, bir Müslüman ikindi namazını kılmamışsa, kerahet vakti de girmişse, artık hiçbir iş yapmadan hemen o günün ikindi namazı kılması gerekir, hatta böyle bir durumda kerahet vakti girdiği için ikindinin sünneti de kılınmadan sadece farzı kılınır.

Muhtemelen “İkindiden sonra kerahet vakti dar vakit olup bu zaman diliminde hiçbir iş yapılmaz.” sözü, bu inceliğe dikkat çekmek için söylenmiş olabilir. Yoksa ikindi namazını kerahet vaktine bırakmadan kılan bir kimse, dar vakit de olsa kerahet vakti de olsa çalışabilir, hiçbir sakıncası yoktur.

Not:

Esasen kerahet vaktinde namaz kılınmaz. Ancak ikindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Hatta Güneş batmadan evvel iftitah tekbiri alınarak ikindinin farzına durulsa, namazda iken Güneş batsa, bu bile sahih olur. Namaz kazaya kalmış olmaz, vaktinde eda edilmiş sayılır. Bu ikindi namazına has bir durumdur.