İçkili otelde aşçı olarak çalışmanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meyhane ve genelevi gibi her yönden günâh sayılan bir binada çalışmak ve ona malzeme satmak dinen haramdır. Çünkü bunun biricik gayesi meşru olmayan işlerin işlenmesidir. Soruda geçen otel meselesi ise bundan farklıdır. Çünkü otel işletmekteki gaye içki satmak değil, para mukabilinde turist ve misafirleri yerleştirip barındırmaktadır. Başka bir deyimle, otelde çalışmak günah değil, içki içirmek günâhtır.

El-Fetâva'i Hindiyye bu gibi şeylere işareten şöyle diyor:

"Bir kimse ücret mukabilinde Arapça veya Farsça olarak şarkı yazarsa aldığı ücret haram değil, helâldir. Çünkü vebal onun yazılmasında değil, meşru olmayan bir şekilde okutulmasındadır."

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II / 66)