Akla istemsiz olarak (istemeden) gelen düşüncelerde, Allah'ın zatını bazı şekillere benzetmekten dolayı mesuliyet var mıdır?

Soru Detayı
Allah lafzını duyunca ve hatırıma gelince aklıma bazı şekiller geliyor. İslam alimleri "Akla gelen hiç bir şey Allah değildir." buyuruyorlar. O şekilde itikat ediyorum, ama aklımada bu şekillerin gelmemesini engelyemiyorum. Bunun imanıma bir engeli var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan, aklına ve hayaline gelen böyle düşüncelerden sorumlu değildir. Ama Allah'ın zatını değil eserlerini ve fiillerini düşünmeye çalışmalıdır.

İbn Abbas (r.a)'ın naklettiğine göre, bazı insanlar Allah'ın zatı hakkında düşünmek istediler. Bunun üzerine Hz. Muhammed (asm) bu hususta şu açıklamada bulundu:

"Allah'ın yarattıkları hakkında düşünün. Allah'ın zatını düşünmeyin. Allah'ın şahsı hakkında düşünmeye güç yetiremezsiniz."(bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 5705, 5706)