İçinde ayet, sure, Kur’an bulunan bir çanta ile tuvalete girmenin günahı var mı?

Soru Detayı

- Hanımların çantasında Yasin cüzü Cevşen varken zorunlu olarak veya unutarak yere konulmasında vebal olur mu?
- Çantaya bazen Kuran-ı kerim de koyabiliyoruz.
- Yolculuklarda tuvalete girerken çantamızı emanet edecek kimse yoksa ne yapmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerekli olduğunda, içinde, ayetlerin olduğu dua kitapları veya Kur'an bulunan çanta ile tuvalete girilmesinin ve üzerinde bulunmasının bir vebali ve bir sakıncası olmaz.

Zira, ayetlerin ve Allah’ın isimlerinin yazılı olduğu yerler kapatılmıştır. Kapalı olduğu için girilmesi caizdir.

Nitekim kaşında Allah'ın ismi veya Hz. Peygamber (asm)'in adının yazılı olduğu bir yüzükle helâya giren kişinin, yüzüğünü gizlemesi veya yazılı kısmı avuç içine gelecek şekilde çevirip elini kapatması yeterli görülmüştür. (bk. İbn Abidin, V/ 317)

Buna göre gerektiğinde içinde ayetlerin, surelerin veya Kur'an’ın bulunduğu bir çanta ile tuvalete girilebilir.

Ayrıca tuvalette koyacak yüksek bir yer yoksa, tuvalet içinde temiz bir yere konulabilir veya kişinin üzerinde durabilir.