İbrahim suresi 52. ayette geçen "temiz akıl sahipleri" tanımlaması ile Allah bize ne anlatmak istiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela "temiz akıl sahipleri" tanımlaması, aklıselim sahipleri olarak algılamak gerekir.

İkincisi, ayette “temiz akıl sahipleri"  tercüme edilen Arapça ifadesi “Ulu = sahip, elbab = akıllar” anlamındadır. Buna göre manası “akıl sahipleri” demektir.

Ancak, "elbab" kelimesi, lüb kelimesinin çoğuludur, "lüb" ise bir şeyin özü demektir. Bunun "temiz akıl” olarak tercüme edilmesi, bu inceliği sebebiyle olsa gerektir. Yoksa, kavram olarak temiz akıl, kirli akıl ayırımı yapılmaz.

Fakat, kirli duygularla sarılmış bir akla kirli denildiği gibi, bütün kör hissiyattan uzak ve çirkin duygulardan arı bir haldeki akla da temiz aklı veya aklıselim denilebilir.