İbni Sina'nın dediği "Ruhsal Hayal Gücü" nedir?

Tarih: 24.11.2018 - 20:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

"Ruhsal bir hayal gücü vardır bu güç hastalıkları oluşturabileceği gibi var olan hastalıkları da ortadan kaldırabilir. Beden ruhsal hayal gücünün emirlerine itaat etmek zorundadır." 
- Bunu diyen İbni Sina ne demek istiyor açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbni Sina Türkçe’ye de çevrilmiş bulunan "el-İşarat ve’t-Tenbihat" adlı kitabının olağanüstü hallerle ilgili son kısmında, konu hakkında bilgi vermektedir.

İbni Sina’ya göre tasavvuf yolunda irade gücü belli riyazetlerle olgunlaştırılıp, güçlü bir hale getirilirse, insan, bedeni ve çevresi üzerinde etkili olabilmektedir. Bu durum ise tabiat olayları üzerinde ya da hastalıkların iyileştirilmesi bağlamında ariflere ait anlatılarda görülmektedir. 

İnsan nefsinin bedeni üzerindeki işlemi, irade adı verilen ruhani kuvvet ile olmaktadır. Yine nefiste bir inanç yer ettiğinde, bu duyulara da egemen olmaktadır.

Buna göre sıradan bir olay olarak bir cambaz, düşmeyeceğine olan inançla havada asılı ip üzerinde yürümektedir. Diğer insanlar ise, bu inanca sahip olmadıkları için bunu başaramamaktadırlar. Yine bunun gibi, ateş üzerinde yürüyenlerin bu husustaki inançları, onların hemen yanmasına engel olmaktadır.

İbni Sina bu örneklerden hareketle, evliyalar ve peygamberlerin keramet ve mucizelerinin imkanını rasyonel bir şekilde temellendirmektedir. İradesi beden organlarının sınırlılığından kurtulmuş nefislerin, diğer şeyler üzerine nüfuz edici bir tesire sahip olacaklarını belirtmektedir:  

“Bazı nefisler için, etkisi bedenlerine geçen bir meleke olmasını uzak görme! Bunlar, güçleri nedeniyle âdeta alemin bir tür nefsi gibi olurlar. Ve de bedende tesir ettikleri gibi, aynı zamanda saydığım (alemdeki) hepsinin ilkesiyle de tesir ederler.”

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun