İbn Miksem Ehl-i sünnet midir?

Soru Detayı

- ​Ibn Miksem kıraat konusundaki görüşlerinden dolayı Ehl-i sünnetten çıkmış mıdır?
- Çünkü kıraat konusunda sahih rivayeti şart koymamıştır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Miksem, önemli bir kıraat ve dil alimidir.

Ancak, kıraat konusundaki yaklaşımları marjinal ve kıraat geleneğine aykırıdır. Zira o, kıraatlerin Arap diline uymasını okunması için yeterli görmektedir. Bunu da yine yedi harfle ilgili hadislerin bir kısmını oluşturan "Azap ayetini rahmet, rahmet ayetini azapla değiştirmediğin müddetçe sıkıntı yoktur." tarzındaki hadislere dayandırmaktadır.

Bu bireysel bir görüştür, kişiyi bağlar ki, zaten ne kendi döneminde ne de gelenekte bir karşılık bulmamıştır.

İbn Miksem'in bu yaklaşımını itikadi açıdan değerlendirmeye tabi tutmak doğru olmaz. Bu yaklaşım, genel anlayışa göre yanlış olsa da bilimsel anlamda tarihsel referansları olabilir, tartışılabilir. Nitekim kaynaklar İbn Miksem’in bu görüşünden vazgeçtiğini de belirtirler.