Hz. Peygamber Sakiflilerin isteği üzerine Taif'i neden mukaddes belde ilan etmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taif vadisinin kutsallığı, yani burada bulunan ağaçların kesilmesinin ve hayvanların avlanmasının yasak oluşunda İslam'a aykırı bir husus yoktur. Bu şart kabul edilmekle âdeta o bölge bir "millî park" haline geliyordu ki bunun devam ettirilmesi İslam'a aykırı bir durum değildi. Arabistan bölgesinde Taif'in iklim şartları çok elverişliydi.

Ayrıca Tâif hiçbir zaman Mekke’deki Kâbe'nin yerini almamıştır ve Tâifliler de kimsenin baskısı olmadan, şehirlerinin kutsallık taşıdığı iddiasından kısa zamanda vazgeçmişlerdir.(Muhammed Hamidullah, İslam Peygamberi, I, 49)

Peygamberimiz (asm)'in Beni Sakif'e gönderdiği mektuptaki şu ifadelerde de beldenin doğasının korunmasına vurgu yapılmıştır.

"Onların vadileri bütünü itibariyle her türlü tecavüzden masundur. Burada bulunan yabani ağaçlar ile av hayvanlarına karşı her çeşit tecavüz, kötülük ve fena muamele Allah adına yasaklanmış bulunmaktadır."(Kasım b. Selam, el-Emval, I, 247.)