Hz. Osman Mushaflarında illet harfleri var mıydı?

Soru Detayı

- Bir siteye bir vatandaş şöyle bir soru sormuş. Ben de size sormak istedim: İlk dönem Arap dilinde illet harfleri bulunmamasına rağmen Hz. Osman Mushaflarında bu illet harflerine yer verilmiş midir?
- Yani Hz. Osman Mushaflarından önce illet harfleri Araplar tarafından kullanılmıyor muydu?
- Ayrıca Hz. Osman Mushaflarında bazı harfler şekil olarak değişik mi yazılmış?
- Yukarıda bahsettiğim konularda bu tür görüşü olan Ehl-i sünnet alimi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oldukça kapalı ve kendi içinde yanlışlar içeren bu soruya, ihtimalleri dikkate alarak cevap verelim.

İlk dönem Arap dilinde illet harflerinin bulunmadığını söylemek bilgi hatasıdır. Muhtemelen bu soru Arap yazısı kastedilerek sorulmuş bir sorudur.

Bir kere Arap toplumu yazılı bir toplum değil, sözlü bir toplumdur. Dolayısıyla yazı yok denecek kadar az ve gerek kültürel anlamda ve gerekse ilmi anlamda yazı değil söz ön plandadır.

Arap toplumunda yazı İslam ile birlikte gelişmeye başlamıştır.

Gerek ilk dönemde ve gerekse İslam ile birlikte ortaya çıkan ve her geçen gün gelişen Arap yazısında illet harfleri bulunmaktadır. Nitekim Hz. Osman Mushaf’ında da illet harflerinden sadece elif yer almamaktadır. Diğer iki illet harfi olan vav ve ya harfleri yazıda yer almaktadır. İlk dönem Mushaflarına bakıldığında, bunlar açık ve net olarak görülecektir.

Hz. Osman Mushaf’ında bugünkü yazı şeklinden veya bazı harflerin formlarından farklı biçimler olabilir. Mushaflar o günkü ibtidai tarzda olan yazı biçimiyle yazılmıştır. Daha sonra gelişen yazı tarzlarına göre Mushaflar daha güzel ve estetik biçimde yazılmıştır.

Bu konular inanç konuları değildir ve bunların görüşle bir ilgileri de yoktur.