Hz. Osman döneminde çoğaltılan mushaflarda tüm kıraat çeşitleri var mı?

Soru Detayı

- Hz. Osman döneminde çoğaltılan mushaflarda Peygamberimizin bildirdiği tüm kıraat çeşitleri yazı şekli olarak bu mushaflarda yer aldığına dair sahabe icması var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Osman döneminde çoğaltılan mushafların temel gayesi farklı kıraatleri disipline etme veya düzenlemedir.

Bu mushaflarda özellikle Hz. Peygamber (asm)'den duyulan ve korunması gereken kıraatler yer almaktadır. Bu çoğaltma eylemi ile ilgili sahabenin icmaı vardır.

Diğer mushafların yakılması ile ilgili İbn Mesud gibi itiraz edenler olmasına rağmen, onlar da neticede bu icraatın gerekli ve doğruluğuna inanıp Hz. Osman'a destek vermişlerdir. Kaynakların bazılarında 12 bin sahabenin bu konuda konsensüs sağladığı belirtilmektedir.