Hz. Ömer zalim olduğu halde doğru yola nasıl gider?

Soru Detayı

- Allah Cuma suresi beşinci ayette Cuma 5. ayet:
 Tevrat´la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerce kitap taşıyan merkebin durumu gibidir. Allah´ın ayetlerini yalanlamış olan kavmin durumu ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez, buyuruyor.
- Ama Hz. Ömer zalimdi sonra doğru yolu buldu bu nasıl olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, tövbe kapısı her zaman açıktır. Ayette geçen “Allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.” mealindeki ifadeyi, “zulümleri devam ettikleri ve zalimliklerini terk etmedikçe” demektir.

Nitekim nice kâfirler, zalimler, fasıklar… bu günahlarından vazgeçip tövbe etmiştir.

Diğer taraftan soruda denildiği gibi, İslam öncesi zulüm yapan yalnız Hz. Ömer değil, sahabilerin nerdeyse hepsi aynı durumdaydı.

Ayrıca, ayette İslam öncesi zalim olanların imana gelmeyeceklerine dair bir ipucu bile yoktur. Öyle olsaydı, insanların iman etmemesi gerekirdi. Oysa “İslam kendisinden önceki suçları affeder.” manasına gelen birçok hadis rivayeti vardır. “Kim iman eder salih amel işlerse onu cennete koyacağız.” mealinde birçok ayet de vardır. Bu sebeple, sorudaki argüman baştan sonra yanlıştır.