Hz. Muhammed hayattayken, İslamiyet Amerika ve Avustralya kıtasında yaşayan insanlara tebliğ edildi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Muhammed (a.s.m)’in getirdiği ilahi mesajı dünyanın her yerine -bizzat kendisi- ulaştırmakla yükümlü değildir.

Hz. Muhammed (a.s.m)’in o zaman varlığı bile söz konusu olmayan Amerika’ya değil, var olan onlarca ülkeye de tebliğ etmemiş olabilir. Çünkü Allah mümkün olmayan bir şeyi elçisinden istemez. Bu husus Allah’ın adalet ve hikmetine de uygun değildir.

Hz. Muhammed (a.s.m), Habeşistan Necaşisi, Bizans Kayseri, Sasanî Kisrası, Gassanî lideri, Mısır Mukavkısı gibi o devirde mevcut olan en büyük dünya liderlerine mektuplar göndererek tebliğde bulunması tarihî bir gerçektir.

Hz. Peygamber (a.s.m)’in tebliğini kendisinden sonra gelmiş olan halifeleri, varisleri olan İslam alimleri yapmışlardır.

“Biz seni bütün insanlara bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik.” (Sebe, 34/28)

mealindeki ayette Kur’an’ın evrenselliği ve Hz. Muhammed (a.s.m)’in bütün insanlara gönderile bir peygamber olduğu açıkça beyan edilmiştir.