İslam Tarihi'nde Filistin'in önemi nedir?

Soru Detayı

- Bu yaşanan olayların ilk başlangıcı ne olmuştur?
- Bu savaşta Filistinlilerin de hataları var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Filistin’in önemi, üç semavî din mensupları için de oranın dinî misyonsa sahip olmasıdır. Mescid-i Aksa’nın Peygamberlerin kıblesi olması, Hz. Muhammed (a.s.m)’in miraç esnasında -İsra kısmını teşkil eden- ilk durağı olması, bu mescidin Hz. Süleyman tarafından inşa edilmesi, onun mabedinin/ağlama duvarının orada bulunması gibi hususlardan ileri gelmektedir.

- İsraillilerin, Kudüs’teki Mescid-i Aksa'nın altını kazmalarındaki hedeflerinin ne olduğunu kesin olarak söylemek durumunda değiliz. Bununla beraber, Medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla, sözde orada bulunan Hz. Süleyman’ın heykelini/mabedini ortaya çıkarmak veya yeniden onu inşa etmek için yer hazırlamaktır.

- Bu konuda, sadece Filistinlilerin değil bütün Müslümanların kusuru vardır. Bununla ilgili onlarca neden sayılabilir. Ancak en önemli iki sebebi özellikle belirtmemiz gerekir:

Müslümanca yaşamamak, birlik ve beraberlik içinde olmamak.

a. Müslüman nerede olursa olsun, Allah’ın emir ve yasaklarına uymak zorundadır. Tarih şahittir ki, Müslümanlar dinlerin uygun yaşadıkları sürece hem maddi hem de manevi olarak üstün olmuşlardır.

Şu halde bizim ilk ödevimiz, Allah’ın şeriat hükümlerine uymamız gerektiği gibi, Allah’ın kevni hükümleri olan evrendeki kanunlarına uymamız gerekir.

Böylece hem dünya saadetimizi hem de ebedi saadetimizi kazanmış oluruz inşallah.

b. Filistinlilerin, diğer Müslümanların ve İslam Devletleriyle kendi aralarında ayrılığa düşmeleri, siyasî ve ideolojik kamplara bölünmesi, İsraillileri daha da cesaretlendirmiş ve dostlarını hayal kırıklığına uğratmış ve onların elini gevşetmiştir.

Dünyanın beşte biri Müslümandır, bu Müslümanların ve İslam devletlerinin her konuda beraber hareket etmesi durumunda, İslam ve Müslüman düşmanları sadece kendi ellerini ısırabilecekler, dünyada bir Müslümana zarar vermeye cesaret bile edemeyeceklerdir.

Elbette bizim bu hatalarımız, Filistinli Müslümanlara veya dünyanın diğer yerlerinde yaşayan Müslümanlara yapılan zulümlerin, hiçbir zaman -kadın, çocuk, bebek katili- İsrail’in ve diğerlerin gaddar ve zalimce cinayetlerinin mazereti olamaz. İşgalci güçlerini haklı gösteremez.

Ancak bizim yapmamız gerekenlerin de olduğunu ve bunları hakkıyla yaptığımız zaman, sadece Müslümanlara değil, bütün dünyaya hakiki adaletin geleceğini asla unutmayalım.