Hz. Muhammed kimin elçisi?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed'in Allah'tan bilgileri Allah'ın elçisi Cebrail'den alıp Hz. Muhammed'in de Allah'ın elçisi olması garip geliyor kafam karışıyor. Allah'ın elçisinin bilgi getirdiği insan da Allah'ın elçisi oluyor. Elçi elçiye bilgi veriyor. İkisi de Allah'ın elçisi oluyor. Sanki Hz. Muhammed de direkt Allah'tan almalıymış bilgileri gibi geliyor.
- Allah'ın elçisinin (Cebrail) Allah'tan bilgi getirdiği insana da Allah'ın elçisi dememiz garip geliyor. Garip ve yanlış gelme duygusunu giderebilmem için olayı siz açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Elçi" kavramı özellikle peygamberler için kullanılır. Kuran’da defalarca -başta Hz. Muhammed (asm) olarak- peygamberler “Allah’ın resulü=elçisi” olarak nitelendirilmiştir.

Bununla beraber, Allah ile peygamberler arasında vahyin bir vasıtası olan meleğe (Hz. Cebrail’e) de resul=elçi ifadesi kullanılmıştır.

Zaten Allah’ın insanlarla iletişim kurması ancak üç yolla tahakkuk eder: “ilham yolu, perde gerisinde ve bir elçi olan meleklerin vasıtasıyla bir vahyi iletmesi” (bk. Şura, 42/51)

- Mesajı gönderen asıl sahibi kimse, o mesajı alan kişi onun elçisidir. Çünkü “elçilik” mefhumu hakiki manasıyla “mesajın asıl sahibi ile o mesajı insanlarla paylaşan kişi arasındaki bağlantıyı ifade eder.”

Asıl mesajın sahibi Allah, o mesaj insanlarla paylaşmakla görevli kişi Hz. Muhammed (asm) olduğuna göre, Hz. Muhammed (asm) Allah’ın elçisidir.

Nitekim bir ayet meali şöyledir:

“Muhammed Allah’ın elçisidir...” (Fetih, 48/29)

- Ayrıca muhatap olanlar insan olduğu için -meleklerden değil- kendi cinslerinden bir insanın elçi olarak gönderilmesi ilahi hikmetin öngördüğü bir hakikattir. (bk. İbrahim, 14/4; Enam, 6/9)