Hz. Muhammed, ilk vahiyle birlikte son peygamber olduğunu biliyor muydu?

Soru Detayı

- İlk vahiyle birlikte Peygamber Efendimiz (asm) son peygamber olduğunu biliyor muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk vahiy ile birlikte Hz. Muhammed (asm)’in kendini son peygamber olduğunu bildiğine dair bir bilgiye sahip değiliz.

Sahih hadis kaynaklarından öğrendiğimize göre, ilk vahiy geldiği zaman, değil son peygamber olduğunu, bir peygamber olduğunda bile bir an tereddüt etmiştir.

Peygamberimiz (asm)'in, ilk vahiyden sonra, Hz. Hatice’ye gelip konuyu telaşlı bir şekilde anlatması, eşinin de “Allah’ın kendisi gibi her yönden mükemmel olan bir insana kötülük dokunmasına izin vermeyeceğine” dair fikir beyan edip onu teselli etmeye çalışması ve sonrada da onu alıp Varak b. Nevfel’e götürmesi (bk. Buhari, Bedu’l-Vahy, 3), bu konuda önemli ip uçları vermektedir.