Hz. İbrahim, Firavun Akhenaton olabilir mi?

Tarih: 23.01.2021 - 09:20 | Güncelleme:

Soru Detayı

Hz. İbrahim, Firavun Akhenaton olabilir mi? Hz. Musa da Ramses olabilir mi?
Bazı internet sayfalarında bu tür iddialar var, nasıl cevap verilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şimdi biz Kuran, Tevrat ve İncil’in verdiği bilgiye mi inanacağız, yoksa bütün hak dinlerin verdiği bu bilgiyi inkar edilerek uydurulan bir iftiraya mı inanacağız? Bunların ifadelerinden anlaşıldığı üzere, bu iddiada bulunanlar hiçbir dine inanmıyorlar. İnanmadıkları için de -yalan-dolanla- onları kökten çürütmek istiyorlar.

Hayatı boyunca, müşriklerle, Nemrutlarla ve Firavunlarla mücadele eden Hz. İbrahim ve Hz. Musa’yı asıl Nemrud ve Firavun olarak takdim etmek için akıl ve vicdan, insaf ve izandan iflas etmek gerekir.

Özellikle kırk yönden mucize olduğu ispat edilen Kuran gibi bir kitabın aksini söylemek için dürüst olmayan bir yalancı rolünü oynamakla mümkündür.

Milyonlarca tarihçi, din mensubu, bilim adamı konumundaki insanların dediklerini bir çırpıda yalan saymak, aksini ispat etmeye çabalamak, şarlatanlığın boyutunu göstermesi bakımından manidardır.

Tırnak içinde “bu iddiada bulunanlardan birinin Firavun, diğerinin Haman olduğunu söylemek ne kadar mantıklı” ise, bu ikisinin iddiaları da o kadar mantıklıdır!

Bununla beraber, Hz. İbrahim ile Nemrud, Hz. Musa ile Firavun kıssaları o kadar meşhur olmuş ki, adeta bütün toplumların kabul ettiği bilgiler haline gelmiştir.

Bunları inkar etmek, bütün insanlık camiasını mecnunlukla itham etmek gibi bir deliliktir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Hz. İbrahim'in Firavun olduğunu iddia eden Fıransız yazarlara nasıl ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun