Hz. Hüseyin ne zaman dünyaya gelmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hicretin dördüncü yılı Şaban ayında, Resûl-i Ekrem Efendimizin torunu, Hz. Ali'nin ikinci oğlu Hz. Hüseyin Hz. Fâtıma'dan dünyaya geldi.

Doğumunun yedinci gününde, Peygamber Efendimiz bu nur topu torunu için akika kurbanı olarak iki koç kestirdi. Kulağına ezân okuyup ismini koydu ve saçını kestirdi.

Torunu Hz. Hasan gibi, Hz. Hüseyin de Nebiy-yi Muhterem Efendimize benzerdi. Bu her iki torunu için Efendimiz:

"Allah'ım! Ben, bunları seviyorum. Sen de sev bunları."1

diyerek duâ etmiştir.

Bir gün Ebû Eyyûbi'l-Ensarî (r.a.), Resûl-i Kibriyâ Efendimizin huzuruna girdiğinde, onun Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'le oynadığını gördü,

"Yâ Resûlallah, sen onları çok mu seviyorsun?"

diye sorunca, Peygamber Efendimiz şu karşılığı vermişti:

"Nasıl sevmiyeyim ki? Bunlar, benim dünyada kokladığım iki Reyhânımdır."2

Dipnotlar:

1. Tirmizî, Sünen, 5:661.
2. A.g.e., 5:657.