Peygamber Efendimizin Hz. Osman'la evli kerimeleri Hz. Rukiyye'nin vefatı ne zaman ve nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimizin Hz. Osman'la evli kerimeleri Hz. Rukiyye Bedir Seferi sırasında hastalanmıştı. Hz. Osman, Peygamber Efendimizin emriyle ona bakmak üzere Medine'de kalmış, Bedir'e gidememişti.

Zeyd bin Hârise Hazretleri, Bedir Zaferinin haberini Medine'ye getirdiği sırada Hz. Rukiyye vef'at etmişti.

Onu Ümmü Eymen yıkadı. Hz. Osman cenaze namazını kıldırdı ve Bakî Kabristanına defnetti.

Hz. Rukiyye, Resûl-i Ekrem Efendimiz otuz üç yaşlarında bulundukları sırada, Hz. Zeyneb'den sonra doğan kerimeleridir. Annesi Hz. Hâtice ile birlikte Müslüman olmuştu. Daha sonra Hz. Osman ile evlenmişti. Resûl-i Ekrem Efendimiz, onların beraber hicret ettiklerini görünce,

"Osman Lût'tan (a.s.) sonra, Allah yolunda, âilesi ile birlikte hicret edenlerin ilkidir."1 buyurmuştu.

1. Tabakât, 8/36-37.