Hz. Hatice, efendim Güneş'in altında iken ben gölgede duramam demiş mi?

Soru Detayı

- Son günlerde sosyal medyada Hz. Hatice annemizle ilgili kaynaksız bir rivayet paylaşılıyor. Bu söylenenler doğru mu, kaynağı var mı?
- Hz. Hatice (r. anha) güya güneşli günlerde her zaman damda otururmuş. Yakınları; “neden böyle yapıyorsun? Hava çok sıcak, yaşlı vücudun yorgun düşecek” dediler. O da; “Benim Efendim Güneş’in altında iken ben gölgede duramam.” dedi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Hatice’ye ait olduğu söylenen öyle bir sözüne, herhangi sağlam, hatta zayıf hiçbir bir kaynakta rastlayamadık.