Huriler neden siyah gözlüdür?

Soru Detayı

- Yeşil veya başka renk göz değil de huriler neden siyah gözlüdür?
- Herkes siyah gözlü mü sever?
- Onların bir ayrıcalığı mı var diye kafama takıldı...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Huri kelimesi, gözün beyaz kısmının fazla beyaz, siyah kısmının da fazla siyah olan şekli için kullanılır. Bu göz şekli geyik ve ceylanlarda da vardır. Ceylanın bu rengine HUR adı verildiği gibi kadınların “ceylan gözlüsü”ne de "hur" denilir. (bk. Lisanu’l-Arab, HUR maddesi)

- Ceylan gözü, genellikle insanlar tarafından beğenilir. Bu gibi güzel gözlere sahip olan kadınlara “HUR = Ceylan gözlü” vasfının kullanılması da insanların bu gözlere karşı beğenilerinin varlığını tasdik etmektedir.

- İnsanların başka göz renklerini de beğenmeleri, “ceylan gözlü” olanları sevemeyecekleri anlamına gelmez. Belki de en fazla beğeni kazanan göz tipi "hur" şeklindeki olan ceylan gözüdür.

Hükümleri büyük çoğunluğun arzularına göre vermek, bir adalet-i izafiyedir, mutlak adaletin mümkün olmadığı yerde bu izafi adalete göre hükmetmek zorunludur, aksi zulüm olur.

Konumuzda da insanların kahir ekseriyetinin ceylan gözlü olan göz rengini sevmeleri, Kur’an’ın bu hükmünün en azından bir adalet-i izafiye olduğunun göstergesidir.

- Şunu da unutmamak gerekir ki, İbn Abbas’ın ifade ettiği gibi, “Dünyadaki varlıklar ile ahiretteki varlıklar arasında yalnız bir isim benzerliği vardır.”

Buna göre, örneğin cennetteki bir “elma”nın dünyadaki bir elma ile olan benzerliği, yalnız bir “isim benzerliği”nden ibaret olduğu gibi, cennetteki bir hurinin “ceylan gözlü” olması ile dünyadaki bir kadının ceylan gözlü olması arasında benzeyiş sadece bir isim benzerliğinden ibarettir. Cennette beğenilmeyen hiçbir şey yoktur.

“...Orada nefislerin / canların çektiği ve gözlerin lezzet aldığı her şey vardır.” (Zuhruf, 43/71)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.