Holografi nedir? Varlığın metafizik boyutu ile alakası nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bir hologramın nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalışalım. Bir hologramı oluşturmak için tek bir lazer ışınının iki ayrı ışına ayrılması gerekir. İlk ışını, fotoğrafı çekilecek nesneye sektiriyoruz. Sonra ikinci ışını, ilkinin yansıyan ışığıyla çarpıştırıyoruz. Ortaya bir girişim deseni çıkıyor. Deseni kaydedip film üzerine bakıyoruz. Şimdi ortaya görüntünün fotoğrafı çıktı, ama fotoğrafı çekilen nesneyle hiçbir benzerliği yok. Başka bir lazer ışınını (başka parlak bir ışık kaynağı da olabilir) filmin içinden geçiriyoruz. Hiç tahmin edemeyeceğimiz bir şeyle karşılaşıyoruz bu defa. Şimdi orijinal nesnenin üç boyutlu bir görüntüsü karşımıza çıkıveriyor. İşte bu bir holografik görüntü! İsterseniz bu görüntünün çevresinde dolaşabilirsiniz. Hatta gerçek bir nesneymiş gibi ona değişik açılardan da bakabilirsiniz. Ancak dokunamazsınız. Dokunmak istediğinizde eliniz görüntünün içinden geçip gider. Bir nesne değil, hayalet bir görüntü!

 Olayın daha ilginç bir tarafı şu: Üzerine bir insan görüntüsü kaydedilmiş bir holografi filmi elinize alın. Onu ikiye bölün ve sonra her parçayı lazerle aydınlatın. O da ne? Gördüğünüz her iki yarısında da insanın tam resmi var! Yarım filmleri tekrar tekrar bölelim. Her bölünen parçada yine insanın bütün resmini görmeye devam ediyoruz. Resmin en küçük parçası bile resmin bütünü ve tamamı!

Varlığın metafizik boyutunu gösteren buluşlardan birisi de holografi olmaktadır. Holografi bir şeyin her şeyle bağlılığını, uzak şeyler arasında bile sebep-sonuç münasebetleri olmaksızın, bir bağlantı bulunduğunu ışık ve elektron düzeyinde gösteren örnekler sunmaktadır. Ayrıca bu buluşlar birbirleri ile karmaşık ilişkiye rağmen nesnelerde yüksek bir nizamın hükümran olduğunu da göstermektedir. Holografiye dair buluşlar, Yaratanın “bütündeki” birliğini gösteren Vahid ismi ile bütünü meydana getiren “birimlerdeki” birliğe delil olan Ehad isimlerinin de açık birer örneği olmaktadır.

Sonuç olarak; varlığın zaman ve mekâna bağlı olmayan metafizik özelliklerini ve sırlarını gösteren bir örnek holografi olmaktadır.