Hicri takvim kullanmasak günahkâr mı oluruz?

Soru Detayı

- Bazı İslam alimleri hicri takvimin kullanılmamasının günah olduğunu söylüyorlar, bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela ülkemizde devletin resmi takvimi miladi olduğundan, genellikle hesap-kitap vs. işlemler onunla yapılmaktadır. Bu nedenle miladi takvimi kullanmak gerekir.

İbadetler konusunda ise:

Namaz ibadetinin zamanı Güneş'e göre olduğundan ona uymak gerekir. Bunu zamanında yapmayan kişi günahkâr olur. Örneğin sabah namazı Güneş doğmadan kılınmalı, yoksa günah işlenmiş olur.

Hac, oruç, zekât gibi farzlarda ise ay takvimi kullanılmalı. Buna uymayan kişi de günahkâr olur. Örneğin farz oruç Ramazan ayında tutulur, bu ayda oruç tutmayan günahkâr olur.

Demek ki, bir takvime uymanın veya uymamanın hükmü, bir ibadetle ilgili olup olmadığına göre verilmelidir.

Unutmamak gerekir ki Ay da Güneş de Allah’ın iki ayetidir, ikisinin de görevleri vardır, bunlardan her ikisiyle de farklı vakitlerin tayin edilmesi söz konusudur.

Diğer taraftan hicri takvim bize Peygamber Efendimizi (asm) hatırlatır, ona uymamız gerektiğini sürekli hatırımızda tutmamıza vesile olur. Bu açıdan her Müslüman miladi takvimin yanında hicri takvimi de bulundurmalıdır.

Ancak ne hicri ne de miladi takvim kullanmak farz değildir, kullanmadı diye günah işlemiş olmaz.