"Her gün yüz defa salavat getiren, münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur." hadisi sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle kaynaklarda bir rivayete rastlayamadık. Bazı İnternet-web sitelerinde bu hadisin kaynağı Taberanî olarak verilmiştir. Ancak, Taberanî’nin üç mu'cemi başta olmak üzere alt-yedi eserini tetkik ettik, bütün araştırmalarımıza rağmen Taberanî’de de böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Günahların silinmesi noktasında benzer bir rivayet şöyledir:

“Kim bana bir defa salavat getirirse, bütün günahları affolunur.”(bk. Aclûnî, 2/257)

Alimler bu rivayetin uydurma olduğunu söylemişler.

Salavatın önemini belirten sahih hadislerle iktifa edelim. Bu gibi zayıf rivayetlerle de amel edip daha fazla salavat getirmenin zararı yoktur ve faydası da vardır. Tek zararı, başka amellere ihtiyaç duymayacak şekilde bu salavat ile şehitler mertebesine çıkacağını düşünüp takvayı elden bırakmaktır.