Hayırlı kapıların açılması için ne yapmam gerekiyor?

Soru Detayı

- Bayanım 20 yaşındayım bekarım, hayatımda hiçbir değişiklik yok ya genelde evdeyim ya da iş arama içerisindeyim, psikolojikmen biraz yoruldum hayırlısıyla evlenmek istiyorum, ama karşıma biri çıkmıyor ne yapmam gerek bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster 20 yaşında gencecik olalım ister 100 yaşına gelelim, ister bekar olalım ister evli, ister sağlıklı olalım ister hasta, ister zengin olalım ister fakir;

Biz Allah’ın tanımak, bilmek, tesbih, tahmid ve tekbir etmek üzere, bir imtihana tabi tutulmak için bu dünyaya gönderilmişiz. Bu yukarıda bahsedilen hallerin az veya çok hepsini bir şekliyle tatmaktayız ve halden hale de geçmekteyiz.

Cenab-ı Hak ise bizi her halimizle izlemekte ve gerek yoklukta ve sıkıntıda, gerek varlıkta ve bollukta ne yaptığımıza bakmaktadır. Bizi halden hale çevirirken de bizim O’nun emrettiği kulluk vazifelerine ne kadar riayet ettiğimize bakmaktadır. Bunun sonunda bizim ebedi kalacağımız varış yerimiz belli olacaktır.

Bize düşen de bu şuurdan bir an olsun gaflet etmeyerek, varlık ve bollukta elimize verilenlerin bizden olmadığını bilip, şükredip, başta namaz ve infak olmak üzere bütün ibadet vazifelerimizi yerine getirmektir.

Öte taraftan, sıkıntıdayken belki de bahsettiğiniz gibi beklentilerimiz varken, bir taraftan sebeplere sıkı sıkı sarılmak, sabır ve Allah’a iltica ile O’ndan dua ve yardım dilemektir bize düşen.

Bunların tamamını aksatmadan yaparken, ihlaslı, içten ve samimi olunduğu sürece muhakkak Allah’tan inayet gelecektir. Bu inayet ve yardım, ya bu dünyada istediğimizin aynısı veya daha hayırlısı veya ahirette çok daha hayırlısı verilerek gerçekleşecektir; hiçbir şey asla zayi olmaz ve boşa gitmez.