Hayır işinde kullanılan evin kirası, zekattan düşülebilir mi?

Soru Detayı

- İki evimden birini dini hizmetler yapan bir vakfın kullanımına ücretsiz olarak (zekat niyetiyle) vermek istiyorum. Bu durumda, evin emsal getirisi olan kirayı ödemem gereken zekattan düşebilir miyim?
- Örneğin, evimdeki şu anki kiracıdan aylık 1000 lira alıyorum. Yılda 12 bin lira eder. Diğer gelirlerimden hesapladığım yıllık vermem gereken zekat miktarı örneğin 50 bin lira olsun. Bu durumda, hayır için verdiğim evin emsal değerini de zekata mahsup ederek,  38 bin lira zekat versem olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir evi bir vakfın kullanımına Allah rızası için veriyorsanız, o vakıftan kira almıyorsunuz demektir. Hem kira almak hem de vakfa kirasını bağışlamış olmak çelişkilidir, ikisi bir arada gerçekleşmez.

Bu evin kirasını zekat olarak vermek istiyorsanız, vakfa veya başka birine kiraya verirsiniz, kira gelirini de zekat borcunuza katarak ödersiniz. Bu takdirde evi, vakfa hayır olarak vermiş olmazsınız.