Hastalığa sabredip şükredene verilecek mükafatla ilgili "Kul hastalandığı zaman Allah ona iki melek gönderir ve onlara, 'Gidin bakın, kulum yardımcılarına ne diyor bir dinleyin!' buyuru." anlamındaki hadisi açıklar mısınız?

Soru Detayı
Sabırla ilgili Muvatta, Ayn 5, (2, 940) nolu hadis."Kul hastalandığı zaman Allah Teala Hazretleri ona iki melek gönderir ve onlara: 'Gidin bakın, kulum yardımcılarına ne diyor bir dinleyin!' der. Eğer o kul,.." Bu hadisi açıklarsanız sevinirim.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Atâ İbnu Yesâr rahimehullah anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kul hastalandığı zaman Allah Teâlâ Hazretler ona iki melek gönderir ve onlara:

'Gidin bakın, kulum yardımcılarına ne diyor bir dinleyin!'

der. Eğer o kul, melekler geldiği zaman Allah'a hamdediyor ve senalarda bulunuyor ise, onlar bunu, her şeyi en iyi bilmekte olan Allah'a yükseltirler Allah Teâla Hazretleri, bunun üzerine şöyle buyurur:

'Kulumun ruhunu kabzedersem, onu cennete koymam kulumun benim üzerimdeki hakkı olmuştur. Şâyet şifâ verirsem, onun etini daha hayırlı bir etle, kanını daha hayırlı bir kanla değiştirmem ve günahlarını da affetmem üzerimde hakkı olmuştur.' " [Muvatta, ayrı 5, (2; 940)]

Bu hadis, mü'min kul hastalandığı zaman sabredip Allah'a şikâyetçi olmaz ve hamdederse kazanacağı sevabın büyüklüğünü haber vermektedir. Hadisin üslûbu, bu mükâfatı âdeta kesin bir vaad olarak ifade etmektedir.

Bu hadis, hastalığından şikayet etmeyen, şükür ve hamdine devam eden bir hasataya verilecek büyük ve özel mükafattan ahber veriyor. Böyle birisi eğer bu hastalıktan ölürse ruhunun arınacağı ve doğrudan cennete gireceği, eğer ölmezse bedeninin hastalıklardan temizleneceği bildiriliyor.