Oturmasını kalkmasını bilmeyen akrabayı sevmemek günah mı?

Tarih: 05.02.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hareketlerinin size ters olduğu (oturmasını kalkmasını bilmeyen) bir akrabanı sevmemek günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müminler birbirlerini sevmek zorundadır. Akrabalarımızın veya arkadaşlarımızın bazı özelliklerinden dolayı onları sevmemek kalben onlara kin duymak günahtır. İyi anlaşamıyor ve günaha giriyorsanız, çok fazla ziyaret etmez fazla birlikte olmazsınız. Ancak kalben kin tutmamak ve sevmeye çalışmak gerekir.

Böyle bir sevgiyi kazanabilmek için de daha fazla dini eserler okuyup mütalaa etmeli ve fani dünyanın küçük meseleleriyle kalbinizi fazla meşgul etmemelisiniz. Mümin bir kardeşinizin sıkıntılarına sabretmeye çalışmalısınız.

Nasıl ki bahsettiğiniz kimsenin sizi her ziyaretinde size on altın verseydi, ona karşı yine aynı duygular içerisinde mi olurdunuz? Veya bu akrabanızla her oturmanızın dakikasına bir altın verilseydi, yine ondan uzak durmayı mı tercih ederdiniz?

Allah size cennette ebedi mükâfatlar hazırlamış ve bu mükâfatlara kavuşabilmeniz için de sizi bu akrabanızla imtihana tabi tutuyorsa, buna üzülmek değil sevinmeniz gerekir.

Allah bize sevebilmek için bir kalp ve sevebilecek bir akraba vermişse buna sonsuz şükretmek gerekir.

Düşünce ve kalp ufkunuzu açacak imani eserleri bolca okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah rızası için sevmenin ölçüsü nedir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

samet644

Allah razı ola sizden evet çok imam gazali gibi eşsiz alimlerimizden olan büyük bir müçtehitimiz o ihya daki hadisler uydurma diyenler dinden anlıyorlarda kos koca islamın hücceti delili yunan felsefesini alt etmiş imam gazalinin anladığı din olmuyormu hayır hayır kimse imam gazali veya diğer büyük ehl-i sünnet alimleriğmize dil uzatamaz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe

Bu Cevabınız Gerçekten işime yarayacak biraz evvel birine imam gazalinin kitabını tavsiye ettigim zaman orda çok zayıf hadisler var dediginde cevap verememiştim sayenizde elhamdulillah şimdi cevap verebilecegim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun