Haram kazançla elde edilen mal ve mülkten pay almak helal mi?

Soru Detayı

- Gayri müslim bir aile gayri müslimken o ailenin babası ve çocukları haram kazançlarla mal mülk edinmiştir. Ve daha sonra baba ve anne hariç diğer aile bireyleri ilerdeki yıllarda Müslüman oluyor.
- Ve bu bireyler o haram kazançla elde edilen mal ve mülkten pay almaları helal mi?
- Değilse helal olmaması sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslimlerin kendi inançlarına göre kazançlarının tamamına haram denemez. Mesela, bir kimsenin malı zorla elinden alınmış veya çalınmış ise bu mal kendilerine de başkalarına da haram olur. Kendilerine göre meşru ticaret ve üretimden kazanımları onlara haram olmadığı gibi bir Müslümana gönül rızası ile verseler ve bu nesne de İslam’a göre haram olan şeylerden olmasa, Müslüman bunu alabilir.

Müslüman ile gayri müslim arasında varis olma (tevârus, miras alma ve verme) konusu ihtilaflıdır. Fukahanın çoğuna göre Müslüman ile gayri müslim arasında miras yoluyla mal alıp verme yoktur. Bu hüküm konuyla ilgili bir hadise dayanmaktadır. Bazı sahabe fukahasına göre Müslüman gayri müslime varis olur, ama tersi olmaz.