Hamilelikte neler yapılmalı?

Soru Detayı

- Ben hamileyim ve bebeğimin çok hayırlı imanlı, Allah'ı, Peygamberi seven ahlaklı biri olmasını istiyorum. Bunun için hamileyken ve bebeğim doğduğunda okumam gereken dua var mı?
- Hamileyken nasıl davranmalıyım dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mümin, imanını nefesleri ile paylaşan insandır. Her nefesimiz imanımızın yansıdığı bir andır.

Bu nedenle mümine bir kadın hamle kalınca dikkat edeceği şeyler vardır ve olmalıdır. Ancak bir mümine kadın, her zaman her yerde Allah’ın kulu olarak yapması gereken farzlar, vacipler ve sünnetler olduğu gibi sakınması ve dikkat etmesi gereken haramlar ve mekruhlar vardır.

Bir anne olarak kendisine emanet edilen karnındaki yavrusunu korumaya mecbur olduğu gibi, bir kul olarak da kendine verilen ruhunu ve bedenini de korumaya mecburdur.

Demek ki, hem hamile bir anne olarak hem de Allah’ın bir kulu olarak, konuya bakmak ve ona göre hareket etmek ne güzel olur.

Hamile kalmadan önce hatta buluğa erince başlayıp, anne rahminde devam eden ve vefat edinceye kadar süren bir hassasiyet olmalı. Her şeyimizi de ona göre belirlemeliyiz.

Bu uzun ve değişik yönleri olan konuyu kısa kısa özetleyeme çalışalım:

- Helal ve harama dikkat eden bir eş ile Allah’ın rızasını elde etmek, dünyada cennet hayatı yaşamak ve hanemizi iki cihanın saadetine vesile kılmak için evlenmek.

- İlişkiden önce, Peygamber Efendimiz (asm)'in tavsiye buyurduğu duayı okumak:

"Allahumme cennibna eş-şeytâne ve cennib eş-şeytâne mimmâ razektenâ."

- Yenilen ve içilen her şeye dikkat etmek. Sağlık açısından sakıncalı, dinen şüpheli şeylerden sakınmak. Bir lokma bir yudum bile olsa bu kurala uymak.

- Hamileliği herkese ilan etmek veya herkesten saklamak gibi bir duruma düşmemek, normal seyrine bırakmak.

- Namazlarda, özel vakitlerde yoğun dualar etmek. İnsanlığa, ümmete, ailesine, eşine ve inşallah dünyaya gelecek yavrusunu da niyet ederek bütün yavrulara dua etmek. Onların maddi ve manevi musibetlerden korunmasını, dünya ve ahiret sadetlerine vesile olacak işler yapmasını her şeyin Rabbi, Sahibi ve Malik olan Allah’tan istemek.

- Bu ağır ve bir o kadar da değerli hazineyi taşırken, aile içinde meydana gelecek muhtemel sıkıntılara hazır olmak ve bunları sabırla, şükürle karşılamak, nefis ve şeytanın tuzaklarına düşmeden yüksek bir moral içinde olmak.

- Yaptığı, gördüğü, konuştuğu, dinlediği her şeyin özetle bütün hayatının etkisi altında olan nazik ve nazenin bir gülü ve bülbülü taşıdığını düşünerek hareket etmek.

- Yavrusunun onu dinlediğini düşünerek, ona dinletiyor gibi Kur'an okumak, özellikle İnşikak, Ayetü’l-kürsi, A'raf suresi 54. ayet, İhlas, Felak, Nas, Yasin okumak, dua etmek ve iman konularından bahseden eserler okumak.

- Çocuğu Allah’ın emaneti, ikramı ve ihsanı bilmek, o hassasiyet içinde olmak.

- Hep abdestli olmaya çalışmak.

- Bütün günahlardan korunmak, ibadetleri zamanında ve layığıyla yapmak.

- Özellikle namazlardan sonra tövbe ve istiğfarda bulunmak.

Çocuklarımız görünürde bizim dünya geleceğimiz olmakla beraber, gerçekte ebedi hayatımızdır, ahiretimizdir. Çünkü salih bir evladın yapacağı hayır ve hasenatlar vefat eden anne baya da yazılır. Bu bilinçle dünyamıza gelecek yavruya yapacağımız her yatırım, bizim hem dünya hem de ahiret hayatımız olacaktır.

Bu hassasiyet içinde yapılması gereken ne varsa, hemen başlamak gerekir.