Hadis-i şeriflerde, Kur'an-ı Kerim'de olmayan itikadi konular geçmekte midir?

Soru Detayı

- Bütün hadis-i şerifler ameli konulara mı değinir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şerifler, hem ameli konulara hem de itikadi konulara değinir.

Hz. Peygamber Efendimiz (asm), namazı nasıl kılacağımızı, haccı nasıl ifa edeceğimizi, zekatı nasıl ve ne miktarda vereceğimizi bidirdiği gibi, kadere imandan, kabir ahvalinden, mahşerden,.. bahsetmiş, kıyamet alametleri, mehdi, mesih, nüzül-ü İsa gibi itikadi konular hakkında bilgi vermiş olduğu hadis kaynaklarında yer almaktadır.

Bu itibarla Kur'an'da yer almayan, fakat Hz. Peygamber (asm)'den nakledildiği kesin olan itikadi konulara da Müslümanların inanması zorunludur. Zayıf rivayetler ise, itikadi konulara mesned olamaz.