Gusülde suyu en dibe kadar saçımızda nasıl ulaştırabiliriz?

Soru Detayı

- Kaşı kalın ve kaşında, bacağında, makat bölgesinde çok kılı olan biri bu bölgelere özellikle de herhangi biri saçının altındaki deriye kadar gusül alırken nasıl suyu ulaştırabilir?
- Ne kadar yıkarsa ya da ovalarsa ya da her ne yapar ise her yerine su gelmese de özellikle de kılların çok olduğu bölgelerin altına (saç, kaş, sakal, bıyık gibi) su ulaşmasa bile kişinin aldığı gusül geçerli olur?
- Ayriyeten vesveselenen / çok vesveselenen birisi bu konuda ne yapmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Saç, sakal vb. seyrek olur da su kendiliğinden deriyi ıslatırsa tırnaklayıp ovalamak farz değildir, güzel olur (müstehab) denmiştir. Kıllar sık olursa, tırnaklayıp ovalamak Hanefiler dahil birçok fukahaya göre farzdır. Altına suyu geçirmekte zorluk varsa üstünü yıkamak yeterlidir, diyen fıkıhçılar da vardır.

Kadınların saç örgülerini açmaları gerekli değildir, üstünden suyu dökmeleri zorluk sebebiyle yeterli görülmüştür; Peygamber Efendimiz (asm) böyle buyurmuştur. (bk. Müslim, Hayz 58; Tirmizi, Taharet, 77)

Sorunuza gelince:

Gusül alırken, kılların sık olduğu yerleri ıslak elinizle bir defa ovalamanız yeterlidir, bunu yaptıktan sonra artık asla vesveseye düşülmez; buna rağmen daha fazla yıkama düşüncesi olursa, bu şeytanın vesvesedir.