Gusül abdestiyle bir ömür namaz kılınır mı?

Soru Detayı

- Bir arkadaşım gusül abdesti ile normal abdest almadan istediğin zaman namaz kılabilirsin dedi ama gusül abdestini bozmazsan dedi.
- Şimdi ben eğer bir ömür gusül bozmazsam normal abdest almadan istediğim kadar namaz kılabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arkadaşınızın verdiği bilginin bir kırıntısı bile doğru değildir.

Ne ayette ne hadiste ne de fıkıh kitaplarında böyle bilgi asla söz konusu değildir.

Namazın geçerli olması için abdest alınması farzdır, yoksa namaz geçersiz olur.

Kuran-ı Kerîm’de abdestle ilgili hükmü açıklayan ayetin meali şöyledir:

“Ey inananlar! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın, başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın.” (Mâide 5/6)

Abdest bozulduğu zaman, namaz için yeniden abdest almak şarttır. Abdestsiz namaz olmaz.