Günlerin uzun olduğu yerlerde oruç tutmak adaletsizlik olur mu?

Soru Detayı

- Gece gündüz süresi farkı Ekvatordan kutuplara doğru artıyor, bazı ülkeler daha az tutarken bazıları uzun tutuyor, bunun adaletli olmadığını söyleyene nasıl cevap veririz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Orucun güneş yılına göre değil de ay yılına göre göre tutulmasının ön görülmesi, uzun ve kısa günlerin paylaşımında farklı zamanların ayarlanmasına yöneliktir. Her bölgedeki insanlar kendi bölgesinde mevsimlere göre farklı zaman diliminde oruç tutmaktadır.

Buna göre, örneğin yaklaşık 30 yıl orucunu tutan bir Müslüman, bir yılın bütün günlerinde, aylarında, mevsimlerinde... oruç tutmuş olmaktadır.

Normal zaman faktörünün dışında kalan kutuplar gibi yerlerdeki orucun uzun günlerde olması, onların sevabını artırmaktadır. Aslında bu durum ebedi ve sonsuz saadetimizin manevi ticaret için bu dünyaya gönderilen bizlerin, aleyhine değil lehine ve faydasına bir durumdur.

Bununla beraber, namaz vakitlerinde olduğu gibi, oruç tutmada da bu normal zamanın dışında kalan bölgelerde, söz konusu bölgelerin yakınında bulunan normal zaman periyoduna sahip bölgelere göre ayarlamak mümkündür. Buna altı ay gündüz altı ay gece olan bölgeler de dahildir.

Esasen, sadece oruç değil, istisnasız her konuda bu dünyada zahiren tam bir eşitlik olmadığı görülür. Çünkü insan gafil olup işin ahiret tarafını unutur. Her ikisini beraber değerlendirip, ahirette elde edilecek sonsuz nimetleri gördüğümüz zaman anlarız ki tam bir adalet var.

Hatta Allah’ın rahmetinin gazabına galip gelmesi sırrınca, rahmet adalette bize inşallah iltimas edecek diyebiliriz de.

Mesela, uzun günlerde sıcak ortamlarda ve zor şartlarda oruç tutan bir Müslüman, oruç tutmadaki şartların güçlüğü sebebiyle fazla ecir alabilir, buna mukabil nispeten daha kolay şartlarda, kısa günlerde, serin ortamlarda oruç tutan bir Müslüman, daha rahat olduğu için bu ilave ecre nail olma adına salih amellerini artırabilir...

Öte taraftan şunu da müşahede ediyoruz ki, bazen 10-11 saat oruç tuttuğumuz Kasım-Aralık aylarındaki oruç, bizi 15-16 saat oruç tuttuğumuz yaz aylarından daha fazla zorlayabiliyor. Bu da Allah’ın kullarına zor şartlar altında nasıl yardım ettiğinin en güzel delillerindendir.

Meğerki ibadetimiz sadece Onun rızası için ve ihlaslı olsun ve Ona tevekkül edelim.