Günlerin uzun olduğu yerlerde oruç tutmak adaletsizlik olur mu?

Tarih: 08.04.2020 - 13:19 | Güncelleme:

Soru Detayı

Gece gündüz süresi farkı ekvatordan kutuplara doğru artıyor bazı ülkeler daha az tutarken bazıları uzun tutuyor bunun adaletli olmadığını söyleyene nasıl cevap veririz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kutuplara çok yakın bölgelerde, yani güneşin mevsimine göre bazen sadece 1-2 saat göründüğü veya 1-2 saat battığı olağanüstü şartların yaşandığı bölgelerde oruç ve namazın nasıl ifa edileceği hakkında sitemizde açıklamalar mevcuttur. Ola ki bu da akla gelirse onlara müracaat ediniz.

Sizin sualinizi biraz daha somut bir hale getirmek adına mesela şöyle diyelim; 

Hamburg’da oturan bir Müslüman nispeten serin bir havada, 12-13 saat oruçlu kalırken, Urfa’daki bir Müslüman aşırı sıcakta mevsimine göre belki 15-16 saat oruçlu kalması gerekiyor. Diyorsunuz ki bu adalet midir?

Cevap;

Sadece oruç değil, istisnasız her konuda bu dünyada zahiren tam bir eşitlik olmadığı görülür. Çünkü insan gafil olup işin ahiret tarafını unutur. Her ikisini beraber değerlendirip, ahirette elde edilecek sonsuz nimetleri gördüğümüz zaman anlarız ki tam bir adalet var.

Hatta Allah’ın rahmetinin gazabına galip gelmesi sırrınca, rahmet adalette bize inşallah iltimas edecek de diyebiliriz.

Mesela Urfa’daki adam oruç tutmadaki şartların güçlüğü sebebiyle fazla ecir alabilir, buna mukabil Hamburg’daki adam nispeten daha rahat olduğu için bu ilave ecre nail olma adına salih amellerini artırabilir...

Öte taraftan şunu da müşahede ediyoruz ki, bazen 8-9 saat oruç tuttuğumuz Kasım-Aralık aylarındaki oruç bizi 15-16 saat oruç tuttuğumuz yaz aylarından daha fazla zorlayabiliyor.

Bu da Allah’ın kullarına zor şartlar altında nasıl yardım ettiğinin en güzel delillerindendir.

Meğerki ibadetimiz sadece Onun rızası için ve ihlaslı olsun ve Ona tevekkül edelim.

İlave bilgi için tıklayınız:

Eşitlik ve adalet aynı şey midir; değilse, aralarındaki fark nedir ...

Ramazan ayında bütün Müslümanların eşit sürede oruç tutmaması ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun