Gözleri görmeyen âmâ kimseye hac farz mıdır? Farz ise kendisi mi gitmelidir, yoksa vekil mi göndermelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Ebu Hanife’nin bir görüşüne göre, ekonomik gücü olsa ve kendisine refakat edecek bir kimse bulunsa bile, âmâ (görme engelli) kimseye hac farz değildir.

İmam Muhammed ile İmam Ebu Yusuf'un tercih ettikleri görüşe göre, ekonomik gücü ve kendisine refakat edecek biri varsa, o zaman âmâya hac farz olur.

Diğer mezheplerin görüşleri de bu istikamettedir. Buna göre mali imkanı bulunan âmâ kimsenin yanında refakatçisi varsa hacca gitmesi gerekir. Ancak refakatçi bulamaması durumunda, kendi adına birini vekil olarak hacca göndermesi gerekir.